Az eurózóna szezonálisan kiigazított munkanélküliségi rátája a 2012. januári 10,7 százalékról 10,8 százalékra nőtt februárra, egy évvel ezelőtt pedig 10 százalékos szinten állt – derül ki az Eurostat jelentéséből. Az EU27 egészét tekintve kedvezőbbek a munkanélküliségi adatok, azonban itt is hasonló mértékű növekedésről számoltak be: a ráta 2012. februárjában 10,2 százalékon állt, ami szintén 0,1 százalékos növekedésnek felel meg a januári szinthez képest, a tavalyi év azonos időszakában pedig még csak 9,5 százalék volt a nem foglalkoztatottak aránya. Ez az Eurostat becslései szerint azt jelenti, hogy mintegy 24,5 millió munkanélküli van jelenleg az Unióban, ebből 17,1 millió az eurózóna tagországokban él.
A legalacsonyabb munkanélküliséget Ausztriában(4,2 százalék), Hollandiában (4,9 százalék), Luxembourgban (5,2 százalék) és Németországban (5,7 százalék) regisztrálták, a legmagasabbat Spanyolországban (23,6 százalék), és Görögországban (21 százalék). Az egy évvel korábbi adatokkal összevetve 8 tagországban csökkent a munkanélküliség szintje, 18-ban növekedett, és egy országban változatlan maradt (Románia).
A fenti folyamatokat áttekintve Brüsszel cselekvésre szánta el magát. Az Európai Unióban már több mint egy évtizede kiemelt célként jelenik meg a foglalkoztatás bővítése, azonban az eddigi intézkedések nem hozták meg a várt eredményeket. A Bizottság is tisztában van ezzel, így a továbbiakban új típusú erőfeszítésekkel próbálkoznak. "A dinamikus munkaerőpiac megteremtése az új jelszó" – mondta Andor László,foglalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős biztos a Bruxinfo tudósítójának.
Az új intézkedési csomag keretei között korábban nem propagált, de jól működő tagállami gyakorlatokat kívánnak a tagországok figyelmébe ajánlani. A "dinamikus munkaerőpiac" jelszó keretei között három területre kívánnak hangsúlyt fektetni:
- a szaktudásba való befektetés,
- az iskolából munkába, illetve a munkahelyek között történő átmenetek menedzselése,
- illetve a mobilitás.
Ezen keretek között elsősorban már bevált Dániában és Ausztriában meghonosodott gyakorlatokat kívánnak a többi tagállam figyelmébe ajánlani. A korábbi intézkedésekkel az egyik fő probléma – annak ellenére, hogy eddig a nagyrészt dán gyakorlaton alapuló "rugalmas biztonság" elvét támogatták –, hogy nem vették figyelembe az európai munkaerőpiacok nagyfokú aszimmetriáit. "Az európai munkaerőpiac jelenleg erősen szétszabdalt, nyelvi és adminisztratív akadályok szabdalják" – állapította meg Andor László.
A dinamikus munkaerőpiac mellett a csomag másik része a bérpolitikák európai dimenziójának erősítését célozza. Az intézkedés szorgalmazza a szociális partnerek szerepének megerősítését. Ez érdekes kérdéseket vet fel az európai munkaerő-piaci helyzet jövője kapcsán. Évtizedek óta jellemző tendencia, hogy az európai növekedési adatok alacsonyabbak, a munkanélkülisége adatok pedig magasabbak mint az Egyesült Államokban és Japánban. A szakértők szerint ennek egyik oka a "túlságosan erős" szociális háló lehet, és ha a munkaerő-piaci intézkedések egyik része továbbra is ezen tendenciák erősítését szorgalmazza, az kérdésessé teheti a másik rész várható hatékonyságát.
Források:
Új csomaggal üzen hadat Brüsszel a munkanélküliségnek, Bruxinfo, http://bruxinfo.eu/cikk/20120403-uj-csomaggal-uzen-hadat-brusszel-a-munkanelkulisegnek.html
Euro area unemployment rate at 10.8%, Eurostat, http://epp.eurostat.ec.europa.eu/cache/ITY_PUBLIC/3-02042012-AP/EN/3-02042012-AP-EN.PDF
(a szerző a BCE Világgazdasági tanszék doktorandusza)
Forrás: http://web.uni-corvinus.hu/~vilgazd/hirlevel/?op=Newsletter&mod=20120406094108#text_pt1
2012.04.07. 19:36
|
Még nincsenek hozzászólások