A Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) által publikált BMI adatok alapján az elmúlt hónap feldolgozóipari bővülése kiugróan magasnak tekinthető. Az 56,8 pontos értéket az MLBKT elemzése így kommentálja: "2010 júliusa és 2011 júliusa között folyamatosan bővült a feldolgozóipar. Azonban az azóta eltelt hónapokban csak háromszor bővült a feldolgozóipar, amire 2009 vége óta nem volt példa. A mostani érték az elmúlt tizenhárom hónap legmagasabbja, és jóval meghaladja a változatlanságot jelző 50,0 pontot."
A feldolgozóipari fellendülés az új rendelések megugrásában, a teljesítés átfutási idejének növekedésében és a készletezés bővülésében ragadható meg.
A magyar BMI index alakulása
Forrás: napi.hu, MLBKT
Hozzá kell tenni mindehhez, hogy a márciusi növekedést komoly visszaesés előzte meg, így nem annyira váratlan a bővülés. A feldolgozóipari megrendelések növekedésének pozitív hatásaként a feldolgozóipari foglalkoztatottság is bővült több havi zsugorodás után.
A jövőre nézve a legfontosabb kérdés, hogy vajon fenntartható lesz-e ez a bővülés, vagy inkább folytatódik a zsugorodás-bővülés hullámzása.
A feltételezve, hogy a magyar feldolgozóipari növekedés erősen együtt mozog a nyugat-európai gazdaságokéval, kiváltképp a német és osztrák bővüléssel, érdemes vizsgálni ezek indexeit is. A magyar feldolgozóipar részben ezek "bérmunkása".
A Markit Economics által számított BMI (angolul Purchasing Management Index) alapján az eurózóna általánosságban folyamatosan a csökkenés állapotában volt az elmúlt negyed évben. Ezen belül viszont Németország és Ausztria 50 feletti, azaz növekedési értéket vett fel januárban és februárban. Vélhetően ennek tovagyűrűző hatása volt a kedvező márciusi magyar index a félkész termékek további feldolgozása, összeszerelése révén. Ugyanakkor a márciusi német index már csak 50 pont, azaz éppen stagnálást mutat, míg az egész eurózóna összességében erősödő zsugorodást mutat (49-ről 47,7-re romló indexszel).
Azon kívül, hogy ez a nyugat-európai feldolgozóipari foglalkoztatottság további csökkentését vetíti előre, azt valószínűsíti, hogy a magyar feldolgozóipar felé támasztott kereslet újra zsugorodni fog, és a következő hónapokban újra kedvezőtlen irányba változik a magyar BMI index, ezzel együtt pedig a magyar feldolgozóipar kibocsátása.
(a szerző a BCE Világgazdasági tanszék adjunktusa)
Forrás: http://web.uni-corvinus.hu/~vilgazd/hirlevel/?op=Newsletter&mod=20120406094108#text_pt2
2012.04.07. 19:42
|
Még nincsenek hozzászólások