Az 1-es típusú cukorbetegség nem gyógyítható, általában gyermekkorban kezdődik, de ritkábban kialakulhat felnőttkorban is. Az ilyen betegek egész életükben rendszeres inzulinpótlásra szorulnak.
A 2-es típusú, felnőttkori cukorbetegség kialakulása és világszerte tapasztalt járványszerű elterjedése a megváltozott életmód és táplálkozás következménye. A kevéssé ismert, ritkábban előforduló, de súlyosabb 1-es típusú cukorbetegség is rohamosan terjed. Ennek okát azonban pontosan nem ismerjük.
ADiabetic Medicine folyóiratban izraeli, amerikai és svéd kutatók által közösen publikált tanulmány megállapítása szerint egy méhen belüli vírusfertőzés is kiválthatja ezt a betegséget, még a születés előtt.
A kutatások irányítója Zvi Laron professzor volt, aki a Schneider Children’s Medical Center of Israel Endokrinológiai és Diabétesz Kutatóközpont igazgatója, valamint a WHO Fiatalkori Diabétesz Kutatások Együttműködési Központ vezetője. Az együttműködésben részt vett még az izraeli Hadassah Medical Organization, az University of Washington, és a svédországi Lund University.
(Zvi Laron korábban már nemzetközi elismertséget szerzett a róla elnevezett betegség, a Laron szindróma felfedezésével. Ez a törpenövés egy speciális fajtája, amely úgy jön létre, hogy a testmagasságot meghatározó növekedési hormonok ugyan normális mértékben termelődnek, de a receptorok nem képesek erre reagálni, így bekövetkezik a növekedési hormon rezisztencia.)
Az említett tanulmány megállapítja, hogy a terhesség alatti vírusfertőzés elindíthatja az 1-es típusú cukorbetegség kialakulását a genetikailag erre hajlamos magzatban.
A kutatások során 107 egészséges terhes nőnél vizsgálták az autoantitestek valamint a rotavírus elleni antitestek vizsgálatát.
Az immunrendszerben termelődő antitestek védik meg szervezetünket a veszélyes idegen anyagokkal, mikroorganizmusokkal szemben. Ha az immunrendszer meghibásodik, akkor autoantitesteket termel, amelyek nem tudnak különbséget tenni a saját és nem saját molekulák között, ezért a saját szervezetet is pusztítják. Így alakulnak ki az autoimmun betegségek, mint pl. az 1-es típusú cukorbetegség vagy a sclerosis multiplex.
A vizsgálatok bizonyítékot szolgáltattak arra, hogy a terhesség alatti vírusfertőzések károsították az anya és a magzat hasnyálmirigyét.
Amikor a köldökzsinórvér antitest koncentrációja meghaladta az anya testéből vett mintáét, vagy az antitest pozitív köldökzsinórvér mellett az anya mintája antitest negatív volt, akkor ez arra utalt, hogy a magzat méhen belüli immunválaszt adott a vírusfertőzésre.
A vírusfertőzések esetében a téli időszak fokozott rizikófaktort jelent. A téli hónapokban jellemző járványok idején azoknak az egészséges nőknek a 10%-ában is találtak autoantitesteket, akiknek a felmenői nem szenvedtek autoimmun betegségekben, vagyis genetikailag nem voltak determinálva.
Zvi Laron és munkatársai tovább folytatják a kutatásokat, a jövőben 1.000 nőt és újszülöttet akarnak megvizsgálni.
– Amennyiben az újabb vizsgálatok igazolják a feltevéseinket, akkor a fogamzás előtt beadott védőoltások csökkenthetik a vírusfertőzések hatására kialakuló 1-es típusú cukorbetegség, és más, autoimmun betegségek előfordulását. A cukorbetegségnek ez a fajtája nem gyógyítható, így a megelőzése igen fontos lenne nemcsak orvosi, hanem pszichológiai és pénzügyi okokból is. Az ilyen, és ehhez hasonló krónikus betegségek élethosszig tartó kezelése ugyanis nagy lelki terhet jelent a pácienseknek, és óriási anyagi terheket ró a társadalomra is – nyilatkozta Laron professzor.
Czinege Imre
2014.11.26. 12:33
|
Még nincsenek hozzászólások