A helikopterhez vagy repülőhöz hasonló, távirányítású repülő szerkezeteket, a drónokat, már régóta használják katonai, titkosszolgálati célokra.
A kereskedelmi forgalomban kapható, kisebb méretű és hatótávolságú drónok eleinte csak érdekes játékszerek voltak, mára azonban a komolyabb, gyakorlati hasznosításuk előkészítése folyik számos területen. Ebből mutatunk be most egyet.
« A képtár megtekintéséhez kattintson a kisképre!
A CNN a napokban írta alá a kutatási és fejlesztési együttműködési megállapodást az FAA-val, a drónok hírügynökségi használatáról.
A CNN a nemzetközi média igazi nagyágyúja. Több mint 200 országban nyújt szolgáltatásokat kábeltévén, műholdon, rádión és interneten keresztül. A CNN hírcsatornái még az Egyesült Államokon kívül is több mint 270 millió háztartásba jutnak el.
Az FAA (Federal Aviation Administration) az USA Szövetségi Légügyi Hatósága, amelynek feladata a polgári repülés szabályozása, felügyelete.
A köznyelvben drónoknak nevezett járművek hivatalos elnevezése: Unmanned Aerial Vehicles (UAVs), vagyis személyzet nélküli, távirányítású légi járművek.
A CNN korábban már hasonló megállapodást kötött a technikai problémák megoldására szakosodott kutatóintézettel, a Georgia Tech Research Institute-tal (GTRI).
Az FAA jelenleg még nem engedélyezi a drónok kereskedelmi célú használatát.
Michael Huerta, az FAA igazgatója ezt nyilatkozta a megállapodást követően: „A távirányítású repülő szerkezetek igen nagy lehetőséget biztosítanak a hírszolgáltatóknak. Reméljük, hogy a CNN-nel, valamint más hírügynökségekkel és szervezetekkel kötött megállapodásaink segítenek abban, hogy a hírszolgáltatók biztonságos módon tudják integrálni ezeket az eszközöket a mindennapi tevékenységükbe.”
A drónokat a média már most is széles körben használja világszerte, főleg a látványos légi felvételekhez, vagy a természeti katasztrófákról való tudósításhoz. Az újságíróknak nem kell többé az életüket kockáztatni egy jó fotó vagy videófelvétel készítése közben, a veszélyes helyszíneken.
A legtöbb országban azonban még szabályozatlan a drónok polgári célú használata, ami sok veszélyt rejt magában. Egy alacsonyan szálló utasszállító repülőgép és egy drón összeütközése bármikor bekövetkezhet, és akár légi katasztrófát is eredményezhet.
A biztonság mellett személyiségi jogi problémák is felmerülnek. Lehet-e engedély nélkül drónokkal fotózni, videózni egy magánterület, egy közterület, vagy egy nudista strand fölött?
A törvényhozás számos országban, így hazánkban is, most igyekszik választ adni ezekre a kérdésekre, utolérni a való világ változásait.
Az újságírók már korábban léptek, így jött létre 2011-ben a drónokat használó videós újságírók első nemzetközi szakmai szervezete, a Professional Society of Drone Journalists (PSDJ).
A szervezet céljai közt szerepel az etikai, oktatási, technológiai segítségnyújtás a drónt használó újságírók számára. Speciális eszközöket és módszereket fejlesztenek ki az oknyomozás, a természeti katasztrófák felderítése, a sportesemények közvetítése, a környezetvédelmi problémák feltárása céljából.
A PSDJ etikai szabályzatát egy piramis ábrán szemléltetik:
A piramis alapját a hírérték lépezi, ezt követi a fizikai biztonság, a törvények és a közterületek sérthetetlensége, a magánélet tiszteletben tartása, a piramis csúcsán pedig a hagyományos újságírói etika áll.
Még nincsenek hozzászólások