A méhek pusztulása növeli az emberek alultápláltságának veszélyét
Rovat: Érdekes tudomány
Egy új tanulmány szerint, néhány fejlődő országban új vészhelyzet következhet be, ha folytatódik a növényeket beporzó rovarok számának csökkenése.
Bár közismert, hogy a beporzást végző állatok tevékenysége döntő jelentőségű a növénytermelésben, ezt a hatást eddig tudományosan nem vizsgálták.
« A képtár megtekintéséhez kattintson a kisképre!
„Hozzájárulnak-e a beporzók a táplálkozás-egészséghez?” ezzel a címmel készített tanulmányt Alicia Ellis és Taylor Ricketts, a University of Vermont Ökológiai Gazdasági Intézetének két kutatója, valamint Samuel Myers, A Harvard University közegészségügyi professzora. A kutatási eredményeket a PLOS ONE internetes tudományos folyóiratban tették közzé.
A fő következtetés így szól: A beporzást végző állatok számának csökkenése valós veszélyt jelent az emberek egészségére, mivel ijesztő mértékben fokozza az A-vitamin hiányát, amely akár vaksághoz is vezethet, továbbá növeli a halálozási arányt számos betegség – például a malária – esetében.
Természetesen nem csupán a méhek populációjának zuhanásszerű csökkenéséről van. szó. A tudósok a világ számos pontján figyelték meg a beporzást végző más fajok csökkenését is. Márpedig ezek felelősek a világ élelmiszer-ellátásának 40 százalékáért.
Mozambik bizonyos részein a lakosok alig jutnak hozzá a létfontosságú nyomelemekhez, vitaminokhoz, különösen az A-vitaminhoz. A beporzók eltűnése miatt az emberek 56 százalékát az alultápláltság veszélye fenyegeti.
A „rejtett éhezés” azt jelenti, hogy van ugyan elég táplálék, csak az nem tartalmazza a szervezetünknek létfontosságú vitaminokat, nyomelemeket, így hiánybetegségek alakulnak ki. Ez a veszély bolygónk lakosságának negyedét érinti, és összefüggésben áll számos betegség kialakulásával, az intelligencia alacsonyabb fokával, a csökkent munkavégző képességgel.
– A mi tanulmányunk az első, amely számszerűen meghatározza, hogy milyen hatással van az emberek egészségére a beporzást végző állatok számának csökkenése. A korábbi kutatások csupán a beporzók száma, a termések mennyisége, és az élelmiszer-ellátás közötti összefüggésekre irányultak. – nyilatkozta Samuel Myers.
A beporzók csökkenő száma, és az emberi táplálkozás minősége közötti összefüggés megértéséhez pontosan kell tudni, hogy az adott régióban mivel táplálkoznak. Ezt vizsgálták Zambiában, Mozambikban, Ugandában, és Bangladesben. Így megtudták, hogy a táplálék milyen mértékben tartalmaz A-vitamint, kalciumot, folsavat, vasat, cinket.
A fejlődő világ egy részén a jövőben várható az idegcső-záródási rendellenességek növekedése a táplálék folsavhiánya miatt, valamint a vakság és a fertőző betegségek növekedése az A-vitamin hiánya miatt. Ez annak az eredménye, hogy a természeti környezet ember általi megváltoztatása nem kedvez a növények beporzását végző állatoknak.
Ez a kutatás beleillik abba a tudományos projektbe, amely azt vizsgálja, hogy a Föld ökoszisztémájának gyors megváltozása miként hat az emberek egészségére. – Az ökoszisztéma károsodása károsíthatja az emberek egészségét, ezért az ökoszisztéma megőrzésére úgy kell tekintenünk, mint a közegészségügybe történő befektetésre – kommentálta a kutatás egyik vezetője, Taylor Ricketts.
Még nincsenek hozzászólások